10 otázek pro Martina Drába

Desatero otázek dnes patří sympatickému mistru Evropy z roku 2005, Martinu Drábovi. Po zvažovaném ukončení soutěžní kariéry přemýšlí o svém návratu!

10 otázek pro Martina Drába

Když se ve společnosti znalců české kulturistické scény řekne jméno Martin Dráb, většina z nich odpoví stejně: estetika v těžké váze. A mají pravdu. A pokud vše půjde dle Martnových plánů, budeme toho možná v budoucnu svědky. Terčem dnešního desatera otázek je právě Martin Dráb.

Kolik máš let, odkud pocházíš a v jaké hmotnostní kategorii momentálně soutěžíš?

Narodil jsem se 7.10.1973, takže mám 35 let. Pocházím z Ostravy, kde jsem se narodil a nepřetržitě žiju. Na našich soutěžích jsem v kategorii nad 90 kg. Na mistrovství Evropy 2005 jsem stahoval do kategorie do 95 kg a na mistrovství světa 2006 jsem byl do 100kg.

Martin Dráb Martin Dráb

Jsi úspěšný reprezentant naší země, zkus zavzpomínat na své kulturistické začátky a prozraď našim čtenářům, co tě přivedlo k tomuto sportu?

Je pravda, že jsem začal cvičit, abych netrhal partu a tak mě to nadchlo,že jsem u tohoto sportu zůstal. Moje první závody si pamatuju moc dobře, myslím si, že na to nikdo nezapomíná. Bylo mi 19 let a tenkrát jsem šel na mistrovství Moravy juniorů, na kterém bylo 28 soutěžících. Byl jsem tak roztřepaný a měl jsem takovou trému, že jsem málem ani nedýchal..v tak nabité kategorii jsem se umístil na 8 místě a to vlastně rozhodlo, že budu pokračovat. Byl jsem několikrát na stupních vítězů v juniorských letech. Podotýkám, že jsem nikdy nedržel dietu a to ani když jsem přestoupil mezi muže. Moje první opravdová předsoutěžní dieta byla v roce 2003, kdy jsem se připravoval na Promil Cup. Tam jsem zažil svůj první velký úspěch a to byla dalsí fáze mého pokračování. Chtěl jsem víc a podařilo se mi to v roce 2005 na mistrovství Evropy.

Jak probíhá tvoje soutěžní příprava, jak často trénuješ, jaké ctíš treninkové principy a jak dlouho před soutěží držíš diteu?

Já toho moc nezměním v soutěžní přípravě. Cviky, počty sérií a opakování neměním. Jediné co se změní, tak je intenzita. Cvičím pak každý den a to asi tři měsíce před soutěží. S dietou začínám přibližně 10 týdnů před první soutěží.

Jaké suplementy během přípravy používáš a které aerobní aktivitě a v jakém rozsahu dáváš přednost?

Zůstávám u osvědčeného proteinu, přidávám větzší množství bcaa, komplexní aminokyseliny, vitamíny  C, B, E, magnesium. Aerobku vůbec nedělám. Občas se projdu na páse, ale aerobní aktivitou bych to zrovna nenazýval.(smích)

Martin Dráb Martin Dráb

Měl jsi přibližně dvouletou přestávku od soutěží, co bylo impulsem k návratu na soutěžní prkna?

Je pravdou, že jsem z finančních důvodů chtěl v roce 2007 ukončit kariéru. Byl jsem přesvědčen,že je to konec, protože jsem si myslel, že ty peníze, které bych potřeboval, mi  nikdo nedá. Potřebné prostředky se ale rýsují, tak momentálně začínám pomýšlet na svůj comeback. Touto cestou bych chtěl za poskytnutou finanční pomoc srdečně poděkovat především temto lidem: Jaroslav Pajonk, Zdeněk Zapletal a František Doležal.

Kdykoliv se potkáme, vypadáš jako by jsi byl zrovna v  předsoutěžní přípravě. Jakým způsobem si udržuješ svoji neustále kvalitní a skvělou formu?

No tak to musim poděkovat, ale asi zklamu nejen tebe. Cvičím sice celoročně, ale co se týče stravy, tak jím naprosto vše, ať jsou to hamburgery, sladkosti všeho druhu, knedlíky i pečivo. Prostě vše na co příjdu..

Martin Dráb Martin Dráb Martin Dráb

Jakých úspěchů si nejvíce ceníš ve své dosavadní sportovní kariéře?

Samozřejmě je to titul z mistrovství Evropy 2005. Srdeční záležitostí je taky vítězství na Promil Cupu. Tam jsem odstartoval tu pravou soutěžní kariéru. Hrozně rád v Hradci závodím. Jsou to skvělé závody a fantastické publikum.

Ač jsi v nejtěžší kategorii, působíš na podiu dojmem rozeného estéta. Kolik času přibližně  věnuješ nácviku posingu, sestavě a celkové prezentaci?

V roce 2007 jsem se v pondělí rozhodl, že pojedu v sobotu na závody do Hradce Králové. V úterý jsem během hodiny vymyslel sestavu a v sobotu jsem ji předvedl. Podle ohlasu se líbila, takže jsem byl spokojený. Takže sestava mi trvá asi týden a co se týče posingu, tak si občas před zrcadlem něco vyzkouším a to mi stačí.

Jako vyhledávaný osobní trenér a aktivní kulturista jsi časově plně vytížen, zbývá ti ještě nějaký prostor na mimosportovní aktivity, nebo koníčky?

Toho času moc není, ale když se to trošku uvolní věnuji se synovi, kterého vedu ke sportu.

Jaké máš plány do budoucna, jak v osobním živote, tak i v tom sportovním?

Jak už jsem řekl, opět přemýšlím o soutěžních prknech. Také nově působím jako rozhodčí,  čemuž se chci i nadále věnovat. A co se týče osobního života, tak plánuju budoucnost se svojí novou přítelkyní Petrou.

Martin je pro kulturistiku opravdu zapálený. Vedle vlastního soutěžení má i další aktivity ve svazu kulturistiky. Děkuji Martinovi za rozhovor a s přáním splnění všech přání a cílů se těším na jeho podzimní comeback...