EVL´s Prague Pro 2012

Kulturistika je jen jedna. Určitě znáte tuto větu, přesněji otřepanou frázi. Ten, kdo se pohybuje v soutěžní kulturistice ale ví, jak markantní rozdíl je mezi amatérskou a profesionální scénou. A právě tuto profesinální show jsme měli možnost shlédnout o uplynulém víkendu v naší Matičce stověžaté. Díky pořadateskému týmu kolem Evy Sukupové se konal první ročník EVL´s Prague Pro 2012.

 

Do pražské Tipsport Arény se sjela opravdu slušná porce závodníků. V kategorii men´s open se prezentovalo 16 profesionálů, v kategorii do 212 liber 14 borců, a profi bikin přijelo 13. O soutěži samotné bylo na tématických serverech napsáno již mnoho, přidám jen svůj dílčí pohled.

Open vyhrál Dennis Wolf, zcela zaslouženě. Sledoval jsem jeho soustředěnou přípravu a rozcvičování v backstage a neměl jsem pochyb o jeho vítězství, ačkoliv druhý Shawn Rhoden mu hezky zatápěl. Třetí, horní polovinou těla neskutečně kulatý Johnnie Jackson, doplatil na mírně subtilnější kvadricepsy v čelních postojích. 4. Edwarda Nunna a 5. Toneyho Freemana jsem viděl spolu a vypadali jako dvojčata :-) Šestý Robert Piotrkowicz měl fantastickou formu a dle mého názoru měl rozhodně být umístěním výše. Mně nesmírně sympatického Ronny Rockela jsem taky viděl na lepším stupínku.

Kategorii do 212 liber jednoznačně ovládl James "Flex" Lewis. Forma, objemy, vystupování - dokonalý profesionál. I v backstage usměvavý a sršící vtipem. Druhý Sami al Haddad má skvělou kostru a vyváženou symetrii a také tímto porazil ač připravenějšího, přesto na třetím místě umístěného Eduarda Correu. V této kategorii nastoupil i náš Lukáš Osladil. Nohy se skvělou separací, bohužel vršek těla držel vodu a stačilo to tentokrát jen na 9. příčku. Ale jinak výkon super, obzvláště jeho netradiční pózy a hra gluteálů zboku udivovaly poměrně solidní diváckou kulisu.

 

Bikiny jsem stihl jen velmi okrajově, příliš odlišné od amatérek mi nepřipadaly. Celou show perfektně moderoval německý obr Markus Ruhl s pohotovou Gabrielou Lefenda.

Na této akce profesionálů byl na programu i první ročník Amateur Bikini Olympia. Přibližně tři desítky závodnic z České republiky, Slovenska, Maďarska, Německa, Ruska nebo Ukrajiny si rozhodně nezadaly se závodnicemi z profi stáje. Soutěž vyhrála naše Vlaďka Krásová jak ve své kategorii do 168 cm, tak i absolutně a kromě profi karty získala i nominaci na Bikini Olympia v příštím roce.

Součástí EVL´s bylo také Expo s mnoha prezentacemi výrobců sportovní výživy. Také náš SKFČR zde měl svůj stánek a téměř všichni členové VV a předsedové komisí se zde střídali. Také na Expu bylo pódium, sice o mnoho menší, ale s pestrým doprovodným programem. Vystřídaly se zde ukázky Zumby, Crossfitu a mnoho dalších moderních aerobních aktivit. Časopis Musle and fitness zde také uvedl první ročník soutěže o titul Miss MUSCLE & FITNESS. Z 55 přihlášených žen a dívek z Česka a Slovenska vybrala redakce 12 semifinalistek, které zde také měly nastoupit na pódium. Po klasické prezentaci a upřesnění průběhu soutěže, jsem jako hlavní rozhodčí zájemkyním z řad soutěžících vysvětlil způsob správného pózování. Do soutěže se totiž mohly přihlásit nejen dívky soutěžící napříč všemi fitness federacemi, ale i ty neregistrované, bez předchozích soutěžních zkušeností. První semifinálové kolo bylo ve stylu představení bikini, druhé kolo tradiční čtvrtobraty bodyfitness. Odborná porota následně vybrala šestici nejlepších, které postoupily do finále. I zde se bojovalo ve čtvrtobratech, a protože do hodnocení se započítávalo charizma a sympatie, moderátor Ivan Mach provedl s každou finalistkou krátký rozhovor. Z vítězství se nakonec radovala třicetiletá Michaela Sethalerová z Handlové, šampiónka Bikini Divas Pro z Natural Olympia 2011.

 

Ale zpět na profi pódium. Finálové souboje byla skutečná pastva pro oči, ale opravdový bonbónek přišel po vyhlášení všech kategorií. Všichni finalisté totiž závěrečnou posedown provedli mimo pódium, přímo mezi diváky! Následně se ještě trpělivě fotili se svými fanoušky, než si konečně šli odpočinout na připravený pozávodní raut.

Myslím si, že se celý EVL´s Prague Pro 2012 naprosto skvěle vydařil a doufám, že v roce 2013 bude druhý ročník této povedené akce.

 

 

foto ronnie.cz, muscle&fitness