Dovolená v Primoštenu

Od 19.6. do 28.6. jsem byl se svojí rodinou a rodinou mojí sestry na skvělé dovolené v Primoštenu. Primošten se rozkládá na dvou poloostrůvcích mezi zátokami Luka Primošten a Raduča. Na prvním se rozkládá původní stará vesnice. Druhý, zalesněný sousední poloostrůvek zvaný Raduča zaujímají výhradně zařízení cestovního ruchu - ubytovací, stravovací, zábavní, krásný krytý bazén, hřiště a jiná sportovní zařízení.

Primošten

Stará vesnice je terasovitě rozmístěna na nevelkém poloostrově. Její počátky sahají až do středověku. Původně to byl ostrov, který byl spojen s pevninou mostem (Primošten = přemostěný, připojený mostem). Později byl na mělčinu navezen násep a vznikl tak malý poloostrov. Na něm se začali usazovat uprchlíci před Turky a obehnali jej hradbami s obrannými věžemi. Z úzké šíje, která je nyní pěkně parkově upravena, se vchází branou do starého městečka. Hned za ní následuje malé rušné náměstí, které je i dějištěm kulturních a zábavních akcí. Na dominantním místě stojí farní kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) z 15. a 18. stol. Uvnitř lze vidět vzácnou ikonou Panny Marie se sv. Lukášem a sv. Jiřím ze začátku 18. stol. Od kostela se otevírá krásný výhled na vesnici, okolní pobřeží a přilehlé moře. Za kostelem je místní hřbitov, ze kterého je také užasný výhled na moře a okolní ostrůvky.

Primošten

Ač předpovědi hlásaly špatné počasí, my jsme měli počasí na výbornou. Však také námořníky byl tento ostrov nazýván "suchým mysem" pro jeho dlouhotrvající suchá období.

Primošten

Kdybych měl svoji dovolenou shrnout do jedné věty, byly by tam určitě slova Slunce, moře, fotbal, zmrzlina a pivo. Příští rok si tuto lokalitu asi zopakuji...

Primošten