10 otázek pro Stanislava Shona

Stanislav Shon

Před několika lety mi kamarád v posilovně povídal o člověku, který si sice cvičí jen tak pro sebe, ale má skvělé výsledky. Po nějaké době jsem ho objevil na stránkách jednoho časopisu v soutěži čtenářů a v loňském roce jsme se potkali v rozcvičovně na mezinárodním mistrovství Rakouska 2008. Dnes trénuje v brněnském Gold´s Gymu a v rukou trenéra Viktora Hella zraje jako víno.

Stanislav Shon

1.  Jsi poměrně nová tvář české kulturistické scény, zkus se nám trochu představit. Kolik máš let, odkud pocházíš a v jaké kategorii momentálně soutěžíš?

Jmenuji se Stanislav Shon a  v tomto roce oslavím 50 let. Pocházím z Mutěnic u Hodonína, ale již 30 let bydlím v Brně.
V letošním roce budu poprvé soutěžit v kategorii  Masters nad 50 let.

2. Pokus se vzpomenout na své kulturistické začátky a prozraď našim čtenářům co tě přivedlo k tomuto sportu?

Posilovat jsem začal v 90 letech, jen tak pro svoji kondici. V roce 2005 jsem se přihlásil do soutěže GRAND PRIX časopisu Svět kulturistiky, kterou jsem vyhrál a následovně také v letech, 2006 a 2007. V roce 2008 jsem se poprvé postavil na soutěžní prkna.

Stanislav Shon

3.   Jak probíhá tvoje soutěžní příprava, jak často trénuješ, jaké cítíš tréninkové principy a jak dlouho před soutěží držíš dietu?

Trénovat chodím v mimo soutěžní období 2+1, v předsoutěžní přípravě zvyšuji tréninkovou zátěž na systém 3+1. Dietu držím cca 8 týdnů...

Stanislav Shon

4.   Jsi chlap jako hora, přibliž nám své míry, silové výkony a z hlediska kulturistiky, kde vidíš své silné stránky a kde slabiny?

Svoje míry si neměřím, snad občas jenom ruce, momentálně se pohybují kolem  52-53 cm., Váhu si teď udržuji kolem 114 kg. Silové výkony nejsou moji silnou stránkou, v bench-pressu jsem schopný  zvednout 170 kg. Svoje silné partie vidím v pažích, se kterými jsem neměl nikdy problémy. Horší je to s nohama, ale dělám všechno pro to, abych je zlepšil.

Stanislav Shon

5.   Jaké suplementy během příprav používáš a které aerobní aktivitě a v jakém rozsahu dáváš přednost?   

Během přípravy používám protein, aminokyseliny BCAA, Creatin Monohydrát. Aerobní aktivitě se v posilovně nevěnuji, raději se projedu na kole v přírodě.

Stanislav Shon

6.   Na nedávném Mistrovství svět v Plzni jsi reprezentoval Českou republiku, jak s odstupem času hodnotíš své vystoupení a jaké celkové dojmy v Tobě zanechal tento šampionát?     

Své vystoupení na mistrovství svšta v Plzni hodnotím dobře, vždyť jsem v tom sportu nováčkem a pro mě osobně jsou to ohromné zkušenosti.

7.  Jakých úspěchů jsi zatím dosáhl v dosavadní sportovní kariéře?

Mistrovství Rakouska    masters  40-50 let   2.místo 

Mistrovství ČR masters 40-50 let    6. místo

Mistrovství světa 40-50 let      12.místo

8.   Snad každého kulturistu oslovila postava Arnolda, nebo některého z "profiků", máš i Ty nějaký sportovní vzor, případně ovlivnil tě někdo výrazně z hlediska sportu?

V mém věku už žádný vzor nemám, to by mně muselo být tak o 30 let méně. Já si ale myslím, že by měl každý zůstat sám sebou.

Stanislav Shon

9.  Kulturistika je sice časově velmi náročný sport, ale podaří se Ti najít i čas na nějaké koníčky či jiné aktivitě?

Kulturistika mně zabere hodně času, ale občas se s manželkou projedeme  na kole a  posedíme s přáteli u dobrého jídla.

10. Jaké máš plány do budoucna, jak v osobním životě, tak i v tom sportovním?

Plány do budoucna? No určitě bych se chtěl letos prosadit na Mistrovství ČR masters nad 50 let a od toho se budou odvíjet moje další závody. V osobním životě hlavně zdraví sobě i své rodině, to je v životě asi to nejdůležitější.

Stanislav Shon

Poděkoval jsem Standovi za rozhovor a sledoval společný trénink s Viktorem Hellem. No musím přiznat, že jich byl plný Gold´s Gym a pokud Standovi vyjde forma podle jeho představ, bude to paráda. Tolik svalů v kategorii masters nad 50 let jsme dlouho neměli.