10 otázek pro Tomáše Hrona

Když se řekne chřestýš, neboli Rattle-snake, nezpozorní jen milovníci teraristiky a exotických plazů, ale také znalci a milovníci thajského boxu. Rattle-snake je totiž přezdívka českého šampióna a Mistra světa Tomáše Hrona. Desatero otázek jsem sympatickému fighterovi položil před tréninkem v brněnském Zagrebu, kde se Tomáš připravuje na své zápasy.

10 otázek pro Tomáše Hrona

1. Kolik máš roků, odkud pocházíš a v jakých sportech a kategoriích v posledních letech soutěžíš?

Je mi 27 let a pocházím z Brna , kde trávím většinu času, pokud nejsem na cestách. S thajským boxem jsem začal před 10 lety a ničemu jinému se od té doby soutěžně nevěnuji. Začínal jsem ve váhové kategorii do 82kg, postupně jsem přešel přes 85 a 90 kg do nynější supertěžké kategorie nad 95 kg. Zde jsou zápasy většinou podle pravidel K-1.

Tomáš Hron Tomáš Hron

2. Zavzpomínej trochu na své dětství a na cestu, která Tě přivedla k tomuto sportu?

Jako většina kluků jsem měl rád filmy s bojovou tématikou, a to mě provázelo většinu dětství. Chvíli jsem se věnoval karate i jiným bojovým uměním, ale dlouho jsem u toho nevydržel. Kolem puberty jsem ale měl ke sportu vůbec negativní postojJ a ani ve snu by mě nenapadlo se sportu věnovat rekreačně. A už vůbec ne na profesionální úrovni, tehdy jsem vážil kolem 130 kg.  Potom jsem v televizi zhlédl pořad Knockout, který vysílal reportáže z večerů thajského boxu, a to byl pro mě impuls, díky kterému jsem začal s tréninkem.

Tomáš Hron Tomáš Hron

3. Jak probíhá Tvá sportovní příprava, kolik času věnuješ tréninku v posilovně?

Moje příprava zahrnuje všechny složky sportovního tréninku, tedy kondiční, silovou i speciální přípravu. Pokud chcete být úspěšní a mezi nejlepšími, trénink musí být komplexní po všech stránkách. Silovému tréninku se více věnuji od doby, co jsem změnil váhovou kategorii nad 95 kg. Dříve jsem ho bral spíše jako doplněk, dnes je nezbytnou součástí mojí přípravy - minimálně 2-3x týdně dle tréninkového období.

Tomáš Hron

4. Prozradil bys nám nějaké Tvé silové výkony?

Silové výkony nejsou zatím nijak zvláštní, ale nyní mám kondičního trenéra , který mi sestavuje trénink. Cítím, že se to brzy projeví i v ringu, na rekordy se mě zeptejte za pár měsíců.

Tomáš Hron

5. Co strava, dodržuješ nějaké dietní programy, případně jaký typ diety preferuješ?

Strava je můj asi největší problém, je to prakticky jediná věc, kde mi schází 100% disciplína. V současné váhové kategorii jsem tedy rád , že si nějaké to kilo hlídat nemusím, ale v nižších váhách to pro mě bylo doslova utrpení a shazoval jsem vždy na poslední chvilku.

Tomáš Hron

6. Mohl bys vyjmenovat důležité mezníky a okamžiky v průběhu Tvé dosavadní kariéry?

Tak určitě pro mě bylo velmi důležité vítězství na turnaji King of the ring 2004 v brněnském Boby centru, což byl můj vrchol ve váze do 85kg. Po tomto turnaji jsme se s trenérem Karlem Kaiserem a promotérem Milko Deucmanem rozhodli, že půjdu o kategorii výše. Jak se později ukázalo, byla to dobrá volba. V supertěžké kategorii to bylo určitě vítězství na turnaji dle pravidel K-1 v Miláně 2007, kde jsem porazil ve finále Sergeje Gura (3x sem ho poslal do počítání), který tam byl jako favorit na celkové vítězství. A v poslední době mě velmi potěšila výhra v Rotterdamské Ahoy aréně, což mě opět posunulo vpřed.

Tomáš Hron

7. Máš nějaký sportovní vzor, případně ovlivnil Tě někdo zásadně z hlediska sportu?

Sportovní vzor jako takový nemám, vážím si a obdivuji mnoho sportovců z různých sportovních odvětví, protože za jejich úspěchy je neskutečná dřina a spousta odříkání. V bojových sportech je pro mě největší ikona Peter Aerts, kterého velmi obdivuji. Co se týká ovlivnění mě samotného, tak kromě mého trenéra Karla Kaisera , který mě naučil být dobrým sportovcem a bojovníkem, mě v posledních letech ovlivnil Ivan Hipollyte, trenér holandského Vos gymu. Zde trénuje i trojnásobný vítěz K-1 Remmy Bonjasky, který mi ukázal mnoho nových věcí a vnesl do mého tréninku nový směr. Poslední dva roky se také podílí na mé přípravě.

Tomáš Hron

8. Kdo je Tvým nejoblíbenějším fighterem v rámci všech bojových sportů?

Jak jsem již napsal, pro mě je největší osobnost Peter Aerts. V K-1 je od jejího vzniku, nevynechal jediné finále a je stále na špici. Dále pak Remmy Bonjasky, se kterým mám možnost trénovat. Je to skvělý člověk.

Tomáš Hron

9. Jak trávíš čas, když zrovna netrénuješ, nebo nezápasíš? Zbývá Ti čas na nějaké zájmy, či koníčky?

Tak nějaký volný čas mi zbývá, i když ho není zrovna mnoho. Snažím se ho využít hlavně k odpočinku, občas zajdu s kamarády na pivo. V poslední době jsem si při studiu na FSPS hodně oblíbil lyžování, tak pokud čas dovolí, jedu na hory. A taky moje velká záliba je teraristika, které se věnuji bezmála 15 let.

Tomáš Hron

 

10. Jaké máš plány do budoucna, jak v osobním živote, tak i v tom sportovním?

Moje plány v osobním životě jsou asi jako každého, tedy především být zdravý a dělat co mě baví. Dále dokončit magisterské studium na FSPS, dostat se do velké K-1 a zápasit se světovou elitou. Zkrátka být prvním českým zápasníkem ve finálové 8 K-1.

Tomáš Hron

Tomáš Hron