10 otázek pro Viktora Hella

Viktor Hell

Při nedávné návštěvě brněnského Gold´s Gymu jsem využil příležitosti a položil své desatero otázek také dlouholetému závodníkovi a reprezentantovi ČR Viktoru Hellovi

1. Kolik máš let, odkud pocházíš a v jaké kategorii momentálně soutěžíš?

Je mi 44 let a pocházím z Brna. Momentálně soutěžím v kategorii masters do 50 let.

Viktor Hell

2. Jsi už v kategorii masters, zkus zavzpomínat na své kulturistické začátky, prozraď našim čtenářům, co tě přivedlo k tomuto sportu a porovnej dnešní a dřívější kulturistiku?

Začátky posilování za účelem nabírání svalové hmoty se datují lednem 1986. Vzhledem ke zranění zad v lumbální oblasti z roku 1982 jsem po návratu z vojny začal mít problémy. Byl jsem v té době zaměstnán ve slévárně a doktor mi sdělil, že pokud nebudu posilovat, hrozí ochrnutí nohou. V té době byly v Brně 3 posilovny. Začal jsem cvičit v Jiskře Jundrov, kterou vedl  Zbyněk  Janoud. Byl tam ale problém, že kdo chtěl cvičit,  musel závodit. Tak jsem po třech měsících tréninku šel na oblastní soutěž, ani  nevím jak jsem tenkrát skončil. Myslím, že to nebylo ani finále.

Viktor Hell

Součastná kulturistika je velmi rozdílná ze tří pohledů. Zvedl se důraz na záda a nohy, což byl v té době neuvěřitelný rozdíl mezi tehdejší profi a amatérskou kulturistikou. Cvičící populace přijala jiné druhy tréninkových splitů, než jen 2+1 nebo 3+1. Tehdy se prostě cvičilo tělo maximálně do tří dnů, tréninky byly i přes dvě hodiny a podle toho to taky vypadalo. Svalový nárůst maximálně 2 kg za rok a plno dřiny. O to víc se klaním před tehdejšími legendami: Minařík, Pek, Stach, Holič, Kulovaný již i Jablonický, Jastrzebský a další. Kdo se v tehdejší federaci dostal do finále, byl borec s obrovským obětováním normálního života. Z hlediska požívání tun tvarohu a mraky tablet Pangaminu (pivní kvasinky), píchání vitamínu B 12, z dnešního pohledu i průměrné znalosti o výživě, vypadá toto počínání strašidelně. Vzpomínám si co jsem slyšel o tehdejším cukrování. O tom se raději nechci ani zmiňovat. Pamětníci si jistě pamatují, že za totality dokonce psali v novinách, že rýže je jedovatá. Takže dnes většina kulturistů cvičí nohy samostatně a velmi se rozšířil repertoár cviků na záda. Tím vznikly i jiné druhy tréninkových splitů a o výživě je dnes tisíckrát více informací než tehdy. K tomu když vezmeme vybavení posiloven tak ten rozdíl je obrovský. Další vývoj díky periodikům a internetu již určitě každý vnímá po svém.

3. Jak probíhá tvoje soutěžní příprava, jak často trénuješ, jaké ctíš treninkové principy a jak dlouho před soutěží držíš diteu?

Soutěžní přípravu začínám zvednutím příjmu bílkovin a snahou odcvičit všechny partie dvakrát za týden, zhruba tři měsíce před termínem soutěže. Do té doby cvičím stále systém tělo za čtyři dny a den odpočinek.

Viktor Hell

Dieta se u mě za ty léta smrskla na jeden systém: 200g sacharidů na den až do super kompenzace. Neřeším druh sacharidů do šestého týdne před soutěží, kdy zůstávám jen na komplexních. Ty měním až v posledním týdnu cukrování přidáváním jednoduchých sacharidů s postupně vyšším glykemickým indexem, což všichni známe. Jsem zastáncem výživy dle krevních skupin a systému výdeje a příjmu kalorii. Takže to tak nemusí fungovat u každého.Pro někoho to může být moc pro někoho málo.

4. Jaké suplementy během přípravy používáš a které aerobní aktivitě a v jakém rozsahu dáváš přednost?

Během přípravy se soustředím na příjem všech druhů aminokyselin tj. komplexní a větvené a zvýšené množství syrovátkového proteinu s maximálním procentem stravitelnosti. Nechybí spalovače s termogenním efektem a vitaminy kvůli imunitě, která je v dietě nižší. Přidávám kloubní výživu a prostředky na odbourávání kyseliny močové. Jsem starší člověk a zatěžování ledvin hromadami masa a dalších zdrojů bílkovin vede k horšímu odbourávání kyseliny močové.

Viktor Hell

5. Na nedávném Mistrovství světa v Plzni jsi reprezentoval Českou republiku, jak s odstupem času  hodnotíš své vystoupení a jaké celkové dojmy v Tobě zanechal tento šampionát?

Na MS v Plzni jsem byl nadšen úrovní soutěže. Měsíc před soutěží jsem neustále řešil váhovou kategorii, jelikož jsem měl 102 kg a moc tuku už na mně nezbývalo. Rok před Plzní v Budapešti jsem skoro necukroval a nepil, abych se dostal do 90. To se odrazilo v neděli, kdy jsem měl takové křeče , že jsem měl strach, že to nezvládnu. Je to nevýhoda dvoudenních soutěží, když si vezmeš, že jsme se Staňou v Plzni měli skoro stejnou váhu tak je jasný, že mám těžký kosti nebo co J. Skončil jsem na 9 místě, což v té konkurenci nevnímám jako špatný výsledek. Alespoň jsem pochopil, že v kategorii +90 nemám co dělat a proto letos držím nižší váhu, abych neměl problémy při vážení. Moje konečná váhová kategorie v životě bude 90 kg.

Viktor Hell

Kromě té škály kladných pocitů ze soutěže v Plzni jsem si všiml jedné pozoruhodnosti a to jsem si vzpomněl na slova Lee Haneyho: "Šampionem se nestanete pokud nezačnete přemýšlet jako šampion již na cestě k cíli. Šampionem nezůstanete v povědomí ostatních pokud zapomenete jaká ta cesta byla." Absolutní mistr světa seniorů a masters a všichni jeho blízcí krajani co soutěžili v Plzni, působili svým vystupováním jakoby zapomněli nejen na cestu ale i na pravidla.

6. Kdykoliv se potkáme, působíš dojmem, že jsi zrovna v  předsoutěžní přípravě. Jakým způsobem si udržuješ svoji neustále kvalitní a skvělou formu?

Myslím, že mi hodně lichotíš. To, že netloustnu, v mém případě není až takový výkon. Když musíš denně stát minimálně 8 hodina k tomu cvičíš, minimálně hodinu denně lítáš se psem venku, aby se pořádně vyvenčil, tak toho moc nenabereš i kdybys chtěl. Je to možná i typem metabolismu, i s tím se rodíme, štítná žláza a tak...

Viktor Hell

7. Jakých úspěchů si nejvíce ceníš ve své dosavadní sportovní kariéře?

Všechna finálová umístění na mistrovstvích světa masters.

Viktor Hell

8. Jsi taková malá chodící encyklopedie kulturistiky, ale přesto, máš nějaký sportovní vzor, případně ovlivnil tě někdo výrazně z hlediska sportu?

Mediálně - film Romulus a Remus. Tam asi vznikla touha mít velké svaly. A samozřejmě Arnold. Je to ikona, nejen jako kulturista, ale i jako lidská bytost. Vždy udělal ve své době v daném okamžiku něco nadčasového, něco jako Madonna v hudbě. Jestli si to celou dobu uvědomoval, tak je genius. Když by jsi ho vypreparoval z prostoru a času, kdo by tu byl, kdo by tomu všemu dal takový smysl? Zkrátka ten kdo někdy stál v plavkách na podiu včetně mě, je ovlivněn Arnoldem. A z hlediska tohoto sportu mě po Arnoldovi ovlivnil a ovlivní každý, kdo vypadá super a to by se sem všichni nevešli. Jestli to není tím, že kulturisti jsou narcisové s hnacím motorem vypadat jak někdo a až jsou hodně dobří, tak líp jak někdo. Ještě k té encyklopedii.. Nesplet jsi si to s mumii? Nepřipadám si tak fundovaný...

Viktor Hell

9. Jako vyhledávaný osobní trenér a aktivní kulturista jsi časově plně vytížen, zbývá ti ještě nějaký prostor na mimosportovní aktivity, nebo koníčky?

Koníčky: takže venčení psa, mám rád zvířata, asi jsem byl v minulým životě farmář. Můj pes má 18 let, asi byl v konkurzu na "Zelenou míli" a dali přednost myšce. Je to ořech, co jednou zůstal na vrátnici ve fabrice, kde jsem dělal. Kdo by to tušil, že je nesmrtelnej. (pozn. autora, jmenuje se Kevin).

Viktor Hell

Kdysi jsem dělal snad všechny sporty. Zůstal mi jeden díky kamarádům, kteří se mu věnují dodnes a když se potkáme v posilovně, tak mě vezmou na trénink boxu. Já vím je to sprofanované. Možná je to dobou. Chci tím jen říct, že kdyby to byli fotbalisti tak by jsme chodili hrát fotbal. Dnes všichni boxují nebo hrají golf, ale hlavně, všichni chodí posilovat!

10. Jaké máš plány do budoucna, jak v osobním živote, tak i v tom sportovním?

Tak hlavně mám v plánu být co nejdéle v současném fyzickém stavu, v určité fázi života začne mít člověk jedinou potřebu - zpomalit stárnutí, někdo ve dvaceti, někdo ve 44. V osobním životě, aby všichni blízcí a ty co mám rád, zůstali co nejdéle zdraví a spokojení, pak budu i já spokojen a nic mně nebude chybět.

Viktor Hell

Ve sportovním životě je to otázka soudnosti. Možná příští rok budu mít pocit, že je čas  přestat blbnout. V mém věku se už moc neplánuje dál dopředu. Tento rok jsem slíbil Staňovi, že spolu zkusíme Mistrovství ČR + Mistrovství Evropy masters. Podle toho jak nám pak bude, se pokusíme o svět masters, nebo to zabalíme. Uvidíme...

 

Viktor je skvělý člověk a báječný vypravěč. Jeho historky z kulturistických soutěží z dob dávno minulých vyvolávají v řadách posluchačů bouřlivé salvy smíchu a na druhou stranu jeho rady a vůbec vyprávění o kulturistice dává jasný signál, že Viktor ví, o čem mluví. Děkuji "Velkému učiteli" za rozhovor a s přáním splnění všech přání a cílů se těším na naše další setkání.