Fitness dětí

 

Na soutěžích, pořádaných Svazem kulturistiky a fitness České republiky, se přibližně rok setkáváme s novou kategorií, kategorií fitness dětí. Zatím co juniorské i seniorské kategorie fitness jsou co do počtu závodníků a závodnic momentálně na ústupu, vytváří se nám zde solidní potenciál pro zastavení tohoto trendu.

Co to vlastně je fitness dětí?

 

 

Je to soutěž pohybově nadaných, všestranně a sportovně založených dětí ve věku od 6 let, do 15 roků.

Podobně, jako je to v dospělých fitness kategoriích, je zde kladen velký důraz na volnou sestavu, která by měla obsahovat prvky z gymnastiky, tance, případně aerobiku, dále prvky silového a rovnovážného charakteru. Mezi kritéria hodnocení sestavy se mimo akrobacie a silové flexibility také počítá choreografie, sladění motivu sestavy s hudbou a kostýmem, dále předvedené herectví a showmanship. Délka volné sestavy na libovolnou hudbu se pohybuje v rozmezí 60ti až 90ti sekund a je vhodné, aby obsahovala všechny výše popsané styly.

 

Druhým kritériem je hodnocení postavy, posuzované v tradičních čtvrt obratech. Měřítkem hodnocení zde ovšem není svalový rozvoj, souměrnost a svalový tonus, jako u juniorů a seniorů, ale především správné držení těla a provedení jednotlivých postojů. Pojďme si také trošku přiblížit semifinálová pravidla této kategorie. Úprava pokožky zde není povolena, takže žádné barvy, ani oleje nejsou potřeba. Oděv na semifinálové čtvrt obraty mají všichni soutěžící stejný, chlapci černé přiléhavé šortky, děvčata přiléhavý vršek (top) a přiléhavé šortky, rovněž černé barvy. V tomto kole se soutěží bez obuvi.

 

 

Stejně jako u ostatních soutěžních kategorií SKFČR, jsou soutěže ve fitness dětí dvojího druhu. V jarní části sezóny jsou to soutěže mistrovské, od mistrovství Moravy a Čech přes republikový šampionát, až po mistrovství světa. Na podzim děti soutěží na pohárových soutěžích, konaných v rámci kondiční kulturistiky. Termíny všech těchto soutěží jsou jako obvykle zapsány v kalendáři soutěží na oficiálním webu www.skfcr.cz Zde také najdete informace o aktuálním dění v našem svazu a veškeré kontakty na osoby, kterým není rozvoj tohoto sportu lhostejný a zodpoví veškeré dotazy z oblasti fitness a kulturistiky.

 

 

Takže trenérky, trenéři, rodiče, pokud vás toto odvětví alespoň trochu zaujalo a máte kolem sebe šikovné a pohybově nadané děti, spestřete jim mládí jiskřivou a vzrušující atmosférou našich soutěží!

foto ronnie.cz, eastlabs.biz