Předtréninková výživa

Práce hokejového brankáře v zápase i na tréninku je velmi fyzicky i psychicky náročná. Aby sportovec mohl dobře fungovat, je nutné přizpůsobit tréninkovému režimu stravování a celkovou životosprávu.

Cílem předtréninkového jídla je tedy vytvořit maximální zásobu glykogenu a živin, které během zátěže naše tělo potřebuje. Vhodný předtréninkový příjem sacharidů, proteinů či aminokyselin je účinný způsob, jak zlepšit adaptaci organismu na trénink a zmenšit svalovou devastaci. Ale pozor, předtréninková výživa není pouze výživa těsně před tréninkem, ale v podstatě 24 hodin před tréninkem, což u někoho znamená, že se jeho předtréninková i potréninková výživa prolínají.

Maximální glykogenové zásoby si vytvoříme vysokosacharidovou stravou, ovšem s důrazem na to, z jakých sacharidů se výživa skládá. Převažovat by měly polysacharidy, ale v případě velkého tréninkového vytížení nebude na škodu zařadit i rychlejší zdroje sacharidů.

Pokud se zaměříme na poslední předtréninkové jídlo, je zde závislost na  více faktorech. Délka tréninku, fyzická úroveň cvičence, jeho hmotnost, rychlost bazálního metabolismu apod., na to vše by se měl brát zřetel. V praxi se osvědčilo nejpozději 2-3 hodiny před tréninkem konzumovat 1-2 gramy sacharidů na kilogram hmotnosti a kolem 0,2 gramů bílkovin na kilogram hmotnosti. V dnešní době, kdy je na trhu se sportovní výživou mnoho osvědčených výrobců a jejich suplementů, neměli bychom je opomínat. Nejlepšími suplementy před tréninkem jsou esenciální aminokyseliny a BCAA. Jedinci s ultrarychlým metabolismem mohou použít i menší množství gaineru, ovšem na bázi palatinózy, aby nedocházelo k hypoglykemickým stavům.

Ale pozor, tyto doplňky zase nejsou všemocné a nelze jimi nahradit základní vyváženou stravu. Pravidelná strava je základ a ve sportu to platí dvojnásob…

Zvolna bychom měli přejít na výživu po tréninku, ale to si rozebereme v některém z příštích článků.

Zdroj www.ronnie.cz